Access Point, Repeater Kurulumu

Modemim Airties rt-205 ve bir TP-Link TL-WA501g access point cihazı alıp kablosuz çekim alanınıgenişletmek istedim ama tam bir eziyete döndü, kurulumu yapmak için 4 gün uğraştım. Benim gibi başkaları da bu eziyeti yaşamasın diye kurulum için bir kaç önemli noktayı açıklamak istedim. 

wireless-repeater-mode-tp-link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modem Üzerinde: Modemin ip numarasını browser adres alanına (Airties için, 192.168.2.1) yazıpmodem ayarlarına giriniz, burada kaplosuz seçeceğiz.
1- "Kablosuz Ağ Ayarları"na girip bir kanal seçip kaydet diyoruz. ben 6. kanal olarak belirledim
2- "Kablosuz Ağ Güvenliği"nde şifrelemeyi (WEP) olarak seçip 1. alana 10 haneli (64 bit) wep şifremiziayarlayıp kaydet diyoruz.
Modemde yapılacak başka işlem yok. şimdi AP(Access Point=Erişim Noktası) cihazına geçiyoruz.

AP(Access Point=Erişim Noktası) Ayarları: AP nin IP numarasını browser adres alanına (TPlink için, 192.168.1.1) yazıp AP ayarlarına giriniz, bura da network seçeceğiz.
Adım 1: 
a- Gateway yazen yere modemin ip numarasını (Airties için, 192.168.2.1),
b- Subnet Mask yazan yere 255.255.255.0,
c- IP Address: yazan yere ise modemin IP adresini son rakamını 2 ila 254 arasında bir rakam olarak seçip yazıyoruz, ben 2 yazdım (192.168.2.2 oldu) sonra kaydet diyoruz.

Adım 2: Şimdi AP için kendi verdiğimiz IP numarasını browser adres alanına (explorer adres çubuğuna) yazıp AP ayarlarına yeniden giriyoruz. (benim cihazda bu şekilde 192.168.2.2 oldu) ve önce "Wireless" e sonra da "Basic Settings" e tıklıyoruz.
a- Açılan pencerede "Region:" Turkey, "Channel:" 6 (modem ile aynı kanal olacak)olarak seçip kaydet diyoruz. AP cihazınıza bir isim vermek isterseniz de bunu SSID yazan yere giriyoruz.

Adım 3: Security Settings e tıklıyoruz burada
a- WEP işaretleyip 1. sutunda 64 bit i seçtikten sonra modem için girdiğimiz 10 rakamdan oluşan wep şifresinin aynısını girip kaydet diyoruz.

Adım 4: "Wireless Mode" u seçiyoruz, burada:
a- Modeminiz WDS destekliyorsa "repeater", desteklemiyorsa "universal repeater" ı seçiyoruz (bendeki airties desteklemediğinden universal repeater işaretledim)
b- Sayfanın aşağısında bulunan "surway" a tıklıyoruz, bağlanabileceğimiz modemler(modem/router/AP) listeleniyor, orda kendi modemimizi bulup "connect" e tıklıyoruz.
c- Şimdi "MAC of AP":"yazan yerde modemimizin MAC adresini görüyoruz ve "save" e tıklıyoruz
Başka marka cihazların da benzer bir şekilde ayarlanacağını sanıyorum, işin asıl sırrı kalın fontla yazdığım yerlerde.

İŞLEM TAMAMDIR. 
Bilgisayardan anlamayan biri bile bu adımları takip ederek kurulumu yapabilir. Ve artık bir duayı esirgemezsiniz

NOT: Bu işlem ile modemimizin çekim alanını genişletmeyi amaçlıyoruz, amacınız "access point, bridge vs modlarını kurmak ise "Adım 4" den devam edeceğiz fakaf bu aşamada markaların birbirinidestekleyip desteklememesi gibi komplike durumlar ortaya çıkıyor. (benim airties modem tplinkidesteklemediğinden diğer modlar çalışmadı, modem arayüzünden mesh i aktif edip ap nin mac adresini tanıtmak da bişey değiştirmedi.)