XPERİA Z Rom Yüklemek

XPERİA Z 'ye FULL Z1 YÜKLEMEK ve ROOT-RECOVERY İŞLEMLERİ

Öncelikle Z1 Romuna geçmeyi kesinlikle tavsiye ederim ve Şöyle tertemiz yağ gibi z1 rom'una geçmek istiyorum ama ne root ne recovery nede rom flaşlama tecrübem yok daha önce hiç denemedim diyenler için anlatayım diyorum. Tek tıkla root yöntemi varmış ama denemediğim için bizim baba yadigarı yöntemle anlatıyorum Dosyalarım silinmeden geçiş yapmak istiyorum veya 67 sürümündeyim 74'e geçmeden olur mu derseniz olur ama geçmenizi öneriyorum ve ben biraz titizim bu konularda ve her zaman en fazla ne kadar temiz ve stabil olur diye anlatmaya çalışıcam, karar sizin. Tecrübe olmadığı için korkan arkadaşlar olabilir merak etmeyin her türlü hallolur en basit şekilde orjinal roma geri dönebilirsiniz. Standart olarak söyleyeyim burada yapacağınız işlemlerin sorumlusu sizsiniz, Telefona hiçbir zararı yok bootloader kilidi vs açılmayacak garanti gitme durumu yok

İndirilecekler 

1 - 10.3.1.A.2.74 sürümü stock rom İNDİR 
2 - 10.3.1.A.2.74 sürümü Kerneli İNDİR 
3 - Flashtool İNDİR 
4 - Easy Rooting Toolkit İNDİR
5 - Z1 ROM İNDİR
6- 423 sürümüne ait root'lanabilir kernel İNDİR
7- 67 sürümüne ait root'lanabilir kernel İNDİR
8- Recovery İNDİR

Not : İlk önce root'lu kullananlar varsa Titanium backup'dan tek tek uğraşmamak için uygulama yedeklerini alsınlar. Rehberini sd karta veya google hesabına aktarsınlar.

1. İlk önce root işlemi ve stock rom flaşlamak için Flashtool'u yukardaki linkten indiriyoruz driver'larıyla kuruyoruz, Kurma ve driver işlemlerini bilmiyorsak linke bakarak aynı şekilde kuralım ve Windows 8 kullanıcıları varsa linkteki anlatımın not kısmına dikkat etsin

2. Eğer 74 sürümünde değilseniz yukarıdaki linkten indirin sonra c:Flashtoolfirmwares içine .FTF uzantılı stock rom dosyasını atın, eğer illa 67 sürümü kullanacaksanız telefonunuzu fabrika ayarlarına alın yeter, root için alttaki 2 işlemi yapmanıza gerek yok 5'ten devam edin. tek fark en son 74 yerine 67 kernelini flaşlayacaksınız. Sony pc compainon'u kapatmayı unutmayın. C:Flashtool'a girerek Flashtool'u açın (64 bit kullanıyorsanız 64 bit'i açın)

3. Telefonu mutlaka kapatın. Telefonunuzun kablosunu telefona takın sonra ses kısma tuşuna basarak deneme amaçlı pc'ye takın flashtool'un telefonu gördüğüne emin olun görüyorsa çıkarın telefon açıldıysa kapatın ve flashtool'un sol üstündeki şimşek işaretine tıklayın 'flashmode' seçiliyken Ok deyin, bir pencere açılacak ve daha önce firmwares klasörüne attığımız .ftf uzantılı stock romu seçerek telefon KAPALIyken SES KISMA tuşuna basılı tutarak usb den bağlayın sağ alttaki flash butonuna basın .

4. Flaşlama işlemi 1-2 dakika içinde başlamazsa aynı şekilde tekrar deneyin, sorun olursa kesinlikle ya geç başlar yada tekrar deneyerek olur merak etmeyin aceleci olmayın adamı hasta etmeyin burda  Flaşlama olayı bittikten sonra kabloyu söküp telefonunuzu açın biraz uzun sürer sonra karşınıza 2 buton çıkması lazım power phone deyin telefonu tekrar açın hiçbir ayar yapmadan telefonu tekrar fabrika ayarlarına alın neden diye sormayın titizim demiştim ve illaki faydasını görürsünüz

5. Telefonu kapatın ve yine az önceki rom flaşladığımız gibi 423 sürümüne ait kernel dosyasını indirip firmwares'e atarak flashtooldan flashmode ve OK diyerek o attığımız 423 kernel dosyasını aynı şekilde seçip flash butonuna basın sonra ses kısma tuşuna basılı tutup pcye bağlayarak kısa sürecek olan flaşlama işlemini bekleyin, bitince usbden söküp telefonu açın ayarlardan geliştirici seçeneklerine gelin USB hata ayıklamasını açın.

5. Easy Rooting Toolkit Dosyasını indirin pc'nizin kök dizinindeki C: konumuna zipten çıkartın. Çıkmazsa masaüstüne çıkartıp "c"ye atın. Çıkan dosyaların içinde runme.bat var telefon açıkken runme.bat'ı açın ve telefonu yine pc'ye bağlayın, bu biraz bekletecektir sonra Root işlemi bitince telefon kendini restart eder, telefon açıldıktan sonra uygulamalara bakın SuperSU yüklenmiş olması lazım.

6. Telefonu kapatıp flashtool'u açın ve 2 kere anlattığım gibi aynı şekilde 10.3.1.A.2.74 sürümüne ait kernel dosyasını indirip firmwarese atın flashtool'dan flaşlayın. flaş işlemi bitince sonra telefonu açın ve yukarıdaki Recovery dosyasını indirip masaüstüne çıkartın ve "c:" ye kopyalayın. İçindeki supersu'yu telefonunuz pc'ye bağlıyken açın ve telefonunuza bir izin uyarısı gelecek izin verin. bir süre sonra telefonunuza recovery yüklenmiş olacak. Artık telefonuz açılırken sony yazısından sonra titreyip yeşil ışık yanar ve ses kısma tuşuna basılı tutarak recovery menüsüne girebilirsiniz. Recovery'de bir çok işlem yapılabilir ama kısaca recovery menüsünde backup'tan yedek alabilir istediğiniz modları falan yükleyip sorun yaşarsanız restore kısmından telefonu eski haline alabilirsiniz. aynı pc'deki sistem geri yükleme gibi düşünün. Neyse

7. Telefonunuzun Hafıza kartına Modlar Diye klasör açıp indirdiğiniz z1 romunu bu klasörün içine atın. Telefonu yeniden başlatın ve Sony yazısından sonra yeşil ışık yandığında ses kısma tuşuna basılı tutun twrp yani recovery'e girer. İlk olarak Wipe sonra Advanced wipe'a girin Sadece "Dalvik cache ve cache" yi seçerek Alttaki swipe to wipe ok'unu sağa doğru kaydırın. Sonra alttaki sanal butonlardan ana menüye geri dönün Install'a basın. Göremeyebilirsiniz renkler aynı olduğu için, ama üstte Storage yazar ona basın micro sd kart'ı seçin ok deyin ve modlar klasörüne girip z1 rom dosyasını seçerek "swipe to confirm flash" yazısındaki ok'u sağa kaydıralım ve flaşlama işlemi başlar. bitince tekrar "Dalvik cache ve cache" wipe yapıp telefonu restart edin.

8. Son olarak telefon geç açılır açılınca ayarlarınızı yapmadan tekrar fabrika ayarlarına alın ve yeniden telefon açılınca tertemiz kullanmaya başlayın.
** DEĞİŞİKLİKLER ***

Arkadaşlar xda forumundaki arkadaşımız bu z1 romuna bir güncelleme vermiş, Yüklemek için ; 01 UPDATE İNDİR

İlk önce Yukarıdaki "01 UPDATE İNDİR" dosyasını indirip hafıza kartınızda bir klasöre atın

1. Telefonunuzun güç butonuna basılı tutup Reboot Deyin, Recovery'i seçerek tamam deyin sonra telefonunuz yeniden başlar ve recovery açılır.
2. İlk olarak Wipe sonra Advanced wipe'a girin Sadece "Dalvik cache ve cache" yi seçerek Alttaki swipe to wipe ok'unu sağa doğru kaydırın.
3. Sonra alttaki sanal butonlardan home tuşuna basarak ana menüye geri dönün, Install deyin ve yukarıdaki "01 UPDATE İNDİR"den indirdiğimiz zip uzantılı dosyayı hafıza kartınızda attığınız klasöre girin ve inen dosyayı seçerek "swipe to confirm flash" yazısındaki ok'u sağa kaydıralım ve flaşlama işlemi başlar. bitince tekrar "Dalvik cache ve cache" wipe yapıp telefonu restart edin. Bu kadar Güncelleme gerçekleşti.

http://forum.donanimhaber.com/m_83515016/tm.htm